Magia chaosu a psychologa: Magia chaosu w teorii i praktyce

Poprzedni Artykuł
Ile trwa świadomy sen?
Następny Artykuł
Magia chaosu a nowoczesne społeczeństwo
Mind Hacking
magia chaosu
Psychologia Magii Chaosu: Servitory W Magii Chaosu Jako Mentalne Programy

Magia chaosu opiera się na wykorzystaniu ludzkiej psychiki i podświadomości do osiągania zamierzonych celów. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez tworzenie i ładowanie sigili, czyli symbolicznych znaków, które mają kodować intencje w naszej podświadomości. Magia chaosu sięga też po rytuały inwokacji, w których przywołuje się archetypy zbiorowej podświadomości. Istotne są również techniki autohipnozy oraz programowania umysłu za pomocą afirmacji i wizualizacji.

W artykule omówione zostaną kluczowe elementy magii chaosu, takie jak sigile, servitory, inwokacje, wykorzystanie archetypów i autohipnozy. Przeanalizujemy, w jaki sposób działają one na ludzką psychikę i podświadomość.

  • Magia chaosu czerpie z wielu systemów pracy z umysłem i nie narzuca na adepta żadnych dogmatów;
  • Spora część technik magii chaosu bazuje na zjawiskach psychologicznych;
  • Niektóre praktyki magów chaosu są podobne do technik NLP, hipnozy i innych form programowania podświadomości;
  • Z pewnych technik magii chaosu mogą korzystać nawet sceptycy, bowiem bazują one w dużej mierze na psychologii.

Czym jest magia chaosu?

Magia chaosu to system magiczny powstały w XX wieku, który koncentruje się na wykorzystaniu ludzkiej podświadomości do osiągania zamierzonych celów i zmiany rzeczywistości. Jej głównym założeniem jest to, że umysł ma ogromną moc twórczą, którą można uwolnić i ukierunkować za pomocą odpowiednich technik. Magowie chaosu sięgają po różne narzędzia, takie jak sigile, afirmacje czy wizualizacje, aby zaprogramować swoją podświadomość i manifestować pożądane efekty.

Magia chaosu różni się od bardziej tradycyjnych systemów magicznych tym, że nie trzyma się ściśle określonych reguł i rytuałów. Zamiast tego polega na intuicyjnym i spontanicznym działaniu, bez ograniczeń narzucanych przez dogmaty. Liczy się przede wszystkim siła wyobraźni i woli maga.

Pochodzenie i historia magii chaosu

Koncepcja magii chaosu ma swoje korzenie na początku XX wieku za sprawą brytyjskiego okultysty i artysty Austina Osmana Spare’a. Opracował on tak zwany alfabet pragnień, polegającą na tworzeniu unikalnych sigili, które równoważą podświadome popędy ich twórcy. Spare był również zwolennikiem wykorzystywania rytuałów seksualnych w celu uwalniania ukrytych mocy umysłu.

Koncepcje Spare’a wywarły duży wpływ na późniejszych okultystów. Pewną rolę odgrywał w tym procesie także Aleister Crowley, który stworzył własny system okultystyczny. Nazywał się on Thelema i zyskał stosunkową dużą popularność. Te osoby dały początek nowym trendom magijnym.

Jednak dopiero w latach 70. XX wieku nastąpił prawdziwy rozkwit tego nurtu, za sprawą takich autorów jak Peter J. Carroll. Powstawały wówczas pierwsze grupy praktykujące magię chaosu, dobrze znana jest np. Illuminates of Thanateros (Illuminaci Tanaterosa). Inne ważne osoby w świecie magii chaosu to Phil Hine oraz Robert Anton Wilson – znali byli oni ze swoich książek na tematy ezoteryczne. Sporą sławą cieszyły się takie dzieła jak Magia Chaosu wydana przez Phila oraz Powstający Prometeusz napisany Roberta.

Sigile – kodowanie symboli w podświadomości

Sigile w magii chaosu są kodowane w podświadomości (umyśle głębokim)

Sigile to rodzaj symboli wykorzystywanych w magii chaosu, mających kodować określoną intencję w podświadomości maga. Tworzy się je najczęściej z wykorzystaniem afirmacji, ekstrakcji z niej liter i uformowaniu sigila w abstrakcyjny symbol, który nie jest rozpoznawalny dla umysłu świadomego. Następnie sigil jest kodowany w umyśle magusa a później zapominany.

Proces tworzenia sigili polega na wyłowieniu liter z wyrazów kluczowych i połączeniu ich w nową całość. Powstały w ten sposób znak jest symbolem pragnienia lub intencji, którą chce się zamanifestować. Podświadomość zapamiętuje znaczenie sigila, podczas gdy dla umysłu świadomego pozostaje on jedynie abstrakcyjnym symbolem.

Ładowanie sigili odbywa się poprzez skupienie na nim uwagi (i często wizualizację realizacji celu). Sigile są ładowane poprzez osiągnięcie stanu gnozy. Stosuje się w tym celu seks, taniec, trans, aktywność fizyczną a nawet substancje psychoaktywne. Osiągnięcie niedualnego stanu umysłu pozwala chwilowo wyłączyć cenzor psychiczny i przesłać intencję do podświadomości.

Sigile działają na zasadzie stymulowania podświadomości i wyzwalania ukrytych pragnień oraz dążeń człowieka. Anarchiczny, intuicyjny proces ich tworzenia może odnosić się do archetypów nieświadomości kolektywnej.

Servitory – programy mentalne

Servitory to programy mentalne bądź też konstrukty psychiczne stworzone przez maga chaosu w jego umyśle i zaprogramowane tak, aby realizowały określone zadania. Ich tworzenie i użytkowanie to kolejna technika mająca angażować siłę ludzkiej wyobraźni.

Proces tworzenia servitora polega na wykreowaniu jego wyglądu, imienia, cech charakteru i umiejętności. Może przyjmować on humanoidalną, antropomorficzną formę. Ważne jest wyobrażenie go sobie jak najbardziej realistycznie i szczegółowo oraz wiara w to, że istnieje on naprawdę.

Po stworzeniu servitora można wchodzić z nim w interakcje w umyśle (w świecie mentalnym), prosząc go o spełnienie jakiegoś zadania, np. ochronę, pomoc w realizacji celu, podsuniecie pomysłu. Według założeń magii chaosu silna wiara w istnienie servitora i skupienie na nim uwagi ma sprawić, że zacznie on działać jak niezależna istota i wywoływać realne efekty.

Z psychologicznego punktu widzenia można powiedzieć, że servitory działają na zasadzie szeregu powiązanych instrukcji, nad którymi kontrolę przejmuje nasza podświadomość. To tak jakby stworzyć swoje alter ego, które później jest wykorzystywane do konkretnych zadań.

Inwokacja w magii chaosu – realistyczna gra aktorska

Rytuały Magii Chaosu: Inwokacja - Zjednoczenie Umysłu z Treścią Inwokowaną

Inwokacja to ceremonialne przywołanie energii, bóstwa, ducha lub innej istoty w celu nawiązania z nią kontaktu. Inwokacja często bywa wykorzystywana do wewnętrznej transformacji. W magii chaosu inwokacje służą do aktywowania atawizmów archetypów nieświadomości zbiorowej, które uosabiają określone idee lub energie. Pomaga to tymczasowo przybrać inny punkt widzenia i zmienić perspektywę na świat. Można ją porównać do swego rodzaju gry aktorskiej.

Przygotowanie do inwokacji obejmuje medytację, skupienie, wyciszenie umysłu oraz przygotowanie przestrzeni rytualnej. Niekiedy stosuje się też post, taniec lub inne techniki wprowadzające w odpowiedni stan świadomości (gnozę).

Rytuał inwokacji polega na wezwaniu wybranej istoty (np. egipskiego boga Setha uosabiającego pierwotny chaos) i prośbie skierowanej do niej o spełnienie celu. Często towarzyszy temu odpowiednia scenografia z wizerunkami danego bóstwa, świecami, kadzidłami itp.

Inwokacje mają stymulować wyobraźnię i podświadomość, co w efekcie prowadzić ma do zamanifestowania zamierzonego rezultatu. Archetypy umysłu uaktywnione w trakcie rytuału kształtują rzeczywistość zgodnie z wolą maga. W tym procesie można także pobudzić do działania atawizmy. Patrząc przez pryzmat psychologii, mag inwokujący Aresa (greckiego boga wojny) może pobudzić swój autonomiczny układ nerwowy, a konkretniej jego sympatyczną (współczulną) gałąź, dzięki technikom autohipnozy i pobudzić się przed treningiem na siłowni, co pomoże uzyskać mu lepszy wynik na treningu.

Należy podkreślić także, że rytualny kontakt z istotami demonicznymi może zostać opisany jako praca z wypartymi cechami osobowości, a kontakt z istotami anielskimi jako modelowanie idealnych wzorców zachowań.

Archetypy Junga i magia chaosu – nieświadomość zbiorowa

Magia chaosu często odwołuje się do koncepcji archetypów nieświadomości zbiorowej stworzonej przez szwajcarskiego psychiatrę Carla Gustava Junga. Uważał on, że istnieją pewne wrodzone, powtarzające się we wszystkich kulturach struktury myślowe (np. Wielka Matka, Stary Mędrzec, Wojownik), które mają ogromny wpływ na ludzką psychikę.

Wykorzystanie archetypów w rytuałach polega na celowym ich aktywowaniu w świadomości przy pomocy odpowiednich symboli, narracji, muzyki itp. Ma to pobudzać określone obszary podświadomości i wyzwalać skumulowaną w nich energię psychiczną, którą następnie można ukierunkowywać.

Wpływ archetypów na podświadomość jest ogromny. Uruchamiają one silne emocje, pragnienia, skojarzenia, popędy. Odpowiednio stymulowane mogą zmieniać postrzeganie rzeczywistości i motywować do zmiany zachowania.

Magia chaosu traktuje archetypy jako potężne narzędzia do programowania umysłu i osiągania takiego stanu świadomości, w którym możliwa staje się transformacja jednostki oraz otaczającej ją rzeczywistości.

Atawizmy w magii chaosu – powrót do pierwotnych instynktów

Magia chaosu sięga po szereg praktyk, które odnoszą się do atawizmów – psychologicznych cech obecnych u naszych przodków. Zjawiska takie jak glosolalia, pismo automatyczne czy wprowadzanie się w trans pomagają wyłowić atawistyczne cechy z głębin naszego umysłu.

Rytualna aktywacja atawizmów jest wykorzystywana w praktyce inwokacji. Pomaga ona przywołać pewne instynkty, np. takie jak instynkt terytorialny, instynkt przetrwania, czy pierwotne instynkty seksualne. Pomaga to w wyobrażaniu sobie pewnych okultystycznych koncepcji, które mają na celu spowodować u magusa odrealnienie, co wzmacnia efekt placebo poprzez derealizację. Istotną rolę odgrywa tutaj zjawisko antropomorfizmu, czyli nadawania cech ludzkich istotom nieludzkim – np. mówiący rogaty kozioł, objawiający się magowi jako Baphomet.

Glosolalia, inaczej mówienie językami, polega na wypowiadaniu zdań w wymyślonym, pozbawionym znaczenia języku. Ma to umożliwiać dostęp do głębszych warstw nieświadomości.

Pismo automatyczne to tworzenie tekstu w stanie zawieszonej, biernej świadomości, bez ingerencji świadomego rozumu. To kolejna technika sięgająca do podświadomych treści.

Praktykuje się też różne metody osiąganiu transów – odmiennych stanów świadomości, w których uruchamia się intuicję, marzenia, archetypy i inne abstrakcyjne dla świadomego umysłu koncepcje. Nierzadko w tym celu wykorzystuje się chemognozę – czyli osiąganie stanu gnozy z pomocą substancji psychoaktywnych; jest to popularne wśród psychonautów.

Metody te działają poprzez stymulowanie podświadomości – pozwalają one na dostęp do jej ukrytych zasobów, co pomaga realizować cele magiczne.

Autohipnoza i magia chaosu

Autohipnoza pozwala zajrzeć w głębiny umysłu

Autohipnoza, czyli samodzielne wprowadzenie się w stan hipnozy, jest kolejną techniką często stosowaną w magii chaosu. Pozwala ona na głęboką relaksację, wyciszenie umysłu i skupienie się na programowaniu podświadomości.

Wprowadzenie się w stan autohipnozy wymaga praktyki i skupienia. Najczęściej osiąga się go poprzez głębokie oddychanie, koncentrację na jednym punkcie, zogniskowania uwagi lub wizualizację (np. wyobrażanie sobie schodzenia po schodach czy zapadania się w głąb ziemi).

W trakcie transu hipnotycznego podświadomość staje się bardziej podatna na sugestie, dzięki czemu łatwiej ją zaprogramować. Dlatego też magowie chaosu wykorzystują ten stan do zaszczepiania afirmacji w umyśle głębokim, wizualizacji czy ładowania sigili bądź tworzenia servitorów. Zaszczepione podczas autohipnozy programy mają potem realny wpływ na zachowanie i postrzeganie rzeczywistości.

Programowanie podświadomości

Jedną z głównych technik magii chaosu jest programowanie podświadomości – zaszczepianie w niej określonych wzorców myślowych i behawioralnych, które następnie mają się urzeczywistniać. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim wizualizację i afirmacje.

Wizualizacja polega na jak najbardziej realistycznym wyobrażeniu sobie pewnych sytuacji. Regularne odtwarzanie tego obrazu w umyśle ma sprawić, że podświadomość zacznie dążyć do jego realizacji w rzeczywistości. Zmienia to także percepcję maga, pozwalając mu uwierzyć, że na czas rytuału jego umysł i ciało stały się naczyniem dla inwokowanych bytów oraz energii. Zaawansowaną formą wizualizacji jest wisceralizacja – ta uwzględnia włączenie do praktyki dodatkowych zmysłów poza wizualnym (odczuwanie temperatury, emocji, czucia, etc.)

Afirmacje to krótkie, pozytywne stwierdzenia typu “jestem zdrowy i szczęśliwy”, które powtarza się wielokrotnie, by zakorzeniły się w umyśle. Kształtują one nowy sposób myślenia i postrzegania siebie, a w konsekwencji prowadzić mają do konkretnych zmian w życiu. W magii chaosu są one wykorzystywane do praktyki iluminacji, która jest niczym innym jak wewnętrzną transformacją. Taka psychologiczna metamorfoza jest narzędziem do rozwoju osobistego i duchowego.

Programowanie podświadomości stanowi sedno magii chaosu i opiera się na wykorzystaniu mocy wyobraźni oraz autohipnozy do zmiany wewnętrznej rzeczywistości (mikrokosmosu), co pozwala wpłynąć na zewnętrzną rzeczywistość (makrokosmos).

Podsumowanie: Psychologia magii chaosu

Wir chaosu; emanacja nieskończonych możliwości

Magia chaosu w swoich założeniach i praktykach bazuje m.in. na współczesnej wiedzy psychologicznej odnoszącej się do ludzkiego umysłu i zachowania. Wykorzystuje ona przede wszystkim następujące mechanizmy:

  • Możliwość kształtowania podświadomości poprzez sugestie, afirmacje i wizualizację. Zaszczepione w nieświadomości wzorce myślowe i behawioralne wpływają na zachowanie człowieka.
  • Siłę wyobraźni i myśli – według magii chaosu, poprzez skupienie i wizualizację można wpływać na rzeczywistość. Działa to na zasadzie zmiany nastawienia i samospełniającej się przepowiedni.
  • Archetypy jako wrodzone struktury myślowe o dużej mocy oddziaływania na emocje, popędy i zachowania ludzi, które są przywoływane podczas ceremonii magicznych.
  • Zmiany stanu świadomości – trans, hipnoza czy głęboka medytacha pozwalają uzyskać dostęp do głębszych poziomów umysłu.
  • Atawizmy – techniki mające pomagać tymczasowy powrót do pierwotnych umiejętności i cech psychologicznych człowieka.

Działania podejmowane przez magów chaosu są więc próbą praktycznego wykorzystania tych mechanizmów w celu wywierania wpływu na własny los i otaczająca ich rzeczywistość. Choć magia chaosu może być pojęciem abstrakcyjnym dla ludzi o umysłach ścisłych, to jej psychologiczne podstawy są dobrze osadzone we współczesnej nauce.

Udostępnij post

Poprzedni Artykuł
Ile trwa świadomy sen?
Następny Artykuł
Magia chaosu a nowoczesne społeczeństwo

Zarezerwuj konsultację

Nowości